post-title Z Prahy zmizí citylighty JCDecaux

Z Prahy zmizí citylighty JCDecaux

Z Prahy zmizí citylighty JCDecaux

Z Prahy zmizí citylighty JCDecaux

Z ulic Prahy by do konce roku měla zmizet většina samostatně stojících reklamních panelů, takzvaných citilightů. Odstranit by je měla přímo společnost JCDecaux, a to na základě ukončení smlouvy na provoz ze strany města. Podle magistrátní koordinátorky pro vizuální smog Kristýny Drápalové jde o krok správným směrem.

Krok správným směrem

Samostatně stojící citilighty provozuje francouzská společnost JCDecaux. Podle dřívějších informací města jde o 365 menších takzvaných city light panelů a sto větších ploch s velikostí až devět metrů čtverečních. Magistrát se rozhodl samostatné reklamní plochy úplně zrušit.

Podle magistrátní koordinátorky pro vizuální smog Kristýny Drápalové je odstranění citilightů krok správným směrem. „Určitě jde o správný krok. Odstraňování citylightů, zvlášť těch samostatně stojících, je dluh, který splácíme Praze. Je to přežitá věc, překáží to na chodnících, vytváří to vizuální smog a pro Pražany to nemá žádný benefit, takže je dobře, že se celá situace začíná měnit,“ řekla Kristýna Drápalová.

Drápalová by byla i pro odstranění reklamních rondelů v centru města. „Je to podobný princip jako citylighty, jde o samostatný objekt, který překáží, zvyšuje reklamní zátěž a nemá žádné přidané funkce. I to je něco, co by Praha měla řešit,“ doplnila.

Pan radní Chabr je zřejmě příliš optimistický

Společnost JCDecaux na základě smlouvy z roku 1994 provozuje v Praze také přístřešky pro MHD. Výměnou za jejich zajištění, údržbu a nájem městu na nich může provozovat reklamu. Tato smlouva však skončila 30. června a v listopadu začne postupná výměna přístřešků na zastávkách MHD. Čtyřicet zastávek JCDecaux chce město nahradit vlastními, ty už se podle radního Prahy pro majetek Jana Chabra (TOP 09) vyrábí.

Výměna zastávek potrvá asi dva roky, postup odstraňování ploch JCDecaux bude podle Chabra záviset i na komunikaci ze strany firmy. Mediální zástupce francouzské společnosti uvedl, že výměna možná nabere zpoždění. „Pan radní Chabr je zřejmě příliš optimistický. V rámci první vlny výměny městského mobiliáře mělo být na přelomu roku vyměněno cca tři sta zastávek. Společnost Technologie hlavního města Prahy nás však sama vyzvala k jednání o prodloužení termínu, protože mobiliář není k dispozici,“ řekl Jiří Chvojka z JCDecaux.

Nelegální billboardy a citylighty v památkové rezervaci

Magistrát začal už loni odstraňovat billboardy nelegálně rozmístěné v různých částech Prahy. Problematické jsou i některé citylighty firmy JCDecaux v ulicích Na Příkopě, Pařížská či Na Můstku v památkové rezervaci v centru Prahy. Podle dopisu magistrátního odboru hospodaření s majetkem k těmto panelům magistrát jako majitel pozemků neudělil souhlas ani k nim neexistuje smlouva.

Od října začne platit také zákaz reklamních plachet ve velké části Prahy, dosud byly zakázány jen v památkové rezervaci.

Zdroj: prazska.drbna.cz

Napsat komentář