post-title Kultovní bylinkářství v centru Prahy nekončí

Kultovní bylinkářství v centru Prahy nekončí

Kultovní bylinkářství v centru Prahy nekončí

Kultovní bylinkářství v centru Prahy nekončí

Obchůdek plný bylin v centru Prahy byl vždy kultovním místem, odkud voněly sušené léčivky, a to přes čtyřicet let. Před několika měsíci však proslulé bylinkářství Herbata v Týnské uličce v Praze oznámilo ukončení provozu. Ihned se na sociálních sítích strhla vlna solidarity a k radosti stovky zákazníků se záhy našel zachránce a nový majitel, který má k bylinám a tradici vřelý vztah.

Obavy, že místo kultovního bylinkářství vyroste na křižovatce Týnské a Dlouhé nová směnárna či pizzerie, se nenaplnily. Od června letošního roku se z osobních důvodů vzdaly dosavadní provozovatelky bylinkářství Herbata podnikatelského rizika.

Veškeré podnikatelské riziko, odpovědnost, finanční i personální záležitosti tak již brzy převezme Pavel Smažík, majitel společnosti Herbai vyrábějící bylinné produkty Herbadent a Dr. Svatek.

„Odkoupil jsem všechny podíly rodiny Matuškových. Ovšem desítkami let získané a prohlubované znalosti nelze ani prodat, ani koupit. Ty se dají jen předávat. A proto jsem rád, že se Klára Matušková rozhodla v krámku nadále pracovat a své zkušenosti novým kolegům předávat,“ dodal Smažík.

Jedna z původních majitelek uvedla, že v obchůdku dále zůstává a podle ní spojení se společností Herbadent byl krok správným směrem. „Jsem velmi ráda, že o nás projevil zájem pan doktor Smažík i když nabídek bylo více,“ řekla pro iDNES.cz Klára Matušková, která spolu s novými kolegy bude pokračovat v naplňování a rozvíjení bylinné tradice tohoto krámku.

O tom, že se bylinkářství Herbata dostalo do potíží a má se zavírat, se Smažík dozvěděl od svého kolegy, který ho upozornil na příspěvek na sociálních sítích, který mimo jiné sdílela a komentovala celá řada vlivných lidí.

„Vzhledem k tomu, že jsem s bylinami profesně spojený, mám k nim silný vztah a z vlastní zkušenosti vím, jak je toto místo pro Pražany důležité, rozhodl jsem se zkusit situaci vyřešit a prodejnu zachovat,“ říká Pavel Smažík a dodává, že celý proces díky vzájemnému pochopení a vstřícnosti všech stran, včetně pronajímatelů a majitelů historického domu, trval jen několik dnů a první krok byl podpisem smluv zdárně dokončen.

Jedním dechem však připouští, že může jít o riskantní byznys, který bude finančně náročný „Nájemné v centru Prahy není malé a náklady na personál také ne. Ale věřím, že to bude nejen dobrý skutek, ale že se tento riskantní krok z dlouhodobého hlediska vyplatí,“ dodal majitel Herbadentu.

Nový majitel si také zcela uvědomuje, že bylinkářství Herbata by nemohlo existovat bez srdce a zkušeností Kláry Matuškové. Ta získala prostor pro další péči o krámek, byliny i zákazníky.

„Paní Matušková bude pokračovat v tom, proč ji a náš bylinný krámek mají lidé tak rádi: v předávání znalostí, získaných od původních léčitelů a vlastní praxí a studiem,“ hrdě dodává Smažík.

Autor: Veronika Bělohlávková

Zdroj: https://www.idnes.cz/

Napsat komentář