post-title Změny výše daně z nemovitosti. V některých částech Prahy může být zvýšení výrazné

Změny výše daně z nemovitosti. V některých částech Prahy může být zvýšení výrazné

Změny výše daně z nemovitosti. V některých částech Prahy může být zvýšení výrazné

Změny výše daně z nemovitosti. V některých částech Prahy může být zvýšení výrazné

Vyhlášku, která upraví výši daně z nemovitosti, projedná hlavní město během září. Od ledna by mohla stoupnout na dvojnásobek například v Praze 3, 7, 8 a 10.

Pražané nyní platí stejnou sazbu daně, ať vlastní byt na Hradčanech, ve Strašnicích, či v Březiněvsi. Magistrát připravuje vyhlášku, díky níž by se mohla v jednotlivých městských částech lišit. „Rád bych, abychom požadavek městských částí vyřídili co nejdříve, proto chci předložit návrh radním a zastupitelům již v září,“ řekl Deníku náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Celý výnos daně z nemovitosti získávají do rozpočtů jednotlivé radnice. Proto by o její výši měly podle náměstka rozhodovat. Své představy o úrovni daně už všech 57 městských částí městu předalo.

Velikostní koeficient se změní
Základní návrh magistrátu počítá s tím, že by se místní koeficient, který je v současné době stanoven na 1, zvýšil na 2. Velikostní koeficient, jenž je nyní stanoven na 5, je v návrhu snížen na 2,5. Právě velikostní koeficient by mohl být v každé městské části jiný. Ten totiž jako jediný může být podle úřadu stanoven pro dílčí části města rozdílně.

„Celkem dvacet městských částí souhlasilo se základním návrhem, kde dochází ke zvýšení daně pouze u komerčních nemovitostí. Třiatřicet městských částí si nad rámec navrhované změny přálo rovněž vyšší hodnoty velikostního koeficientu ovlivňujícího daň z obytných nemovitostí,“ vypočítal Vyhnánek.

Nové školy, opravené vnitrobloky
Vyšší daň si přeje vedení Prahy 7. „Musíme postavit zcela novou budovu základní školy v souvislosti s připravovanou výstavbou na území Bubny – Zátory. Získané finanční prostředky tedy Praha 7 využije na nezbytné investice do stavby mateřských a základních škol a také na parky a dětská hřiště a na úklid a péči o zeleň,“ vyjmenoval mluvčí sedmičky Martin Vokuš.

Podobně přemýšlejí v Letňanech, kde chtějí peníze využít na rozšíření kapacity škol a školek. „Do mateřských škol se nepodařilo umístit cirka 90 dětí. A v nejbližších letech se na území Prahy 18 budou stavět a dokončovat další byty,“ uvedla mluvčí radnice Hana Saitzová. Obě tyto městské části si přejí zachovat velikostní koeficient 5.

Na hranici 4,5 si jej přeje nastavit radnice Jižního Města. „V případě schválení změny předmětné vyhlášky by Praha 11 využila zvýšený výnos daně na posílení údržby místních veřejných prostranství a revitalizaci vnitrobloků,“ popsala mluvčí Anna Kočicová.

Naopak proti zdražení je třeba devítka. „Praha 9 vede dlouhodobě vyrovnané rozpočty s nezvyšujícími se běžnými výdaji, a proto své obyvatele nemusí zatěžovat a daň z nemovitosti nezvýší,“ informoval místostarosta Tomáš Portlík (ODS). Vyšší daň nechtějí zavádět ani v Praze 2, 4, 5 či 6. Mluvčí šestky Ondřej Šrámek už dříve sdělil, že do rozpočtu městské části by podle návrhu přibylo zhruba 20 milionů korun, radnice přitom letos hospodaří zhruba se 750 miliony. „Dopad navržené změny na příjmovou stránku rozpočtů je tedy nevýrazný,“ uvedl Šrámek v tiskové zprávě.

Vyšší daň za sklady i kanceláře
Mnoho městských částí má také výhrady k tomu, že podle nové metodiky by se zvýšily na dvojnásobek daně z ostatních budov, které neslouží k bydlení. „Pro případ, že by zastupitelstvo hlavního města rozhodlo o uplatnění místního koeficientu v hodnotě 2, navrhujeme snížit koeficienty pro výpočet sazby daně z pozemků a ze staveb na hodnotu 2,5 a koeficient pro rekreační a komerční nemovitosti na hodnotu 1 z hodnoty 1,5,“ oznámila mluv-čí Prahy 5 Markéta Drešlová.

Nové koeficienty by podle návrhu měly začít platit od ledna 2020. Pro Pražany nebudou znamenat žádné úřadování, nový výpočet provedou finanční úřady.

„Jsem rád, že městské části budou mít v případě odsouhlasení návrhu zastupitelstvem více prostředků například na opravu svých bytů, na nové školy, pečovatelskou službu, zeleň a další potřebné investice,“ pronesl náměstek Vyhnánek. Využít je podle něho mohou i na posílení stavebního úřadu.

Zdroj: prazsky.denik.cz

Napsat komentář