post-title Pražanům vzrostou účty za teplo, vodu i energie

Pražanům vzrostou účty za teplo, vodu i energie

Pražanům vzrostou účty za teplo, vodu i energie

Pražanům vzrostou účty za teplo, vodu i energie

Obyvatelé Prahy budou muset sáhnout hlouběji do peněženky, ať už budou chtít zaplatit nákup v obchodě, účet za vodu či nové bydlení. Většina komodit podraží přibližně o dvě procenta, výjimkami jsou elektřina od některých dodavatelů a nemovitosti.

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zdražují od roku 2010 každoročně a nejinak tomu bude v nadcházejícím roce. Vodné a stočné za spotřebovaných tisíc litrů podraží přibližně o 2,30 na 89,66 koruny. „Cena vody v metropoli tak i nadále zůstává na úrovni celorepublikového průměru a oproti letošnímu roku vzroste pouze o inflaci,“ uvedl tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Největší položkou v nákladech společnosti není podle něho distribuce pitné vody ani pozdější čištění splašek, ale nájem za infrastrukturu, který PVK hradí hlavnímu městu. Za příští rok bude činit 2,5 miliardy korun a ve srovnání s letoškem stoupne o 3,9 procenta. Peníze však město investuje zpět do vodohospodářského majetku.

PRE se zdražením vyčkává
Zdražovat bude také Pražská teplárenská. Zatímco variabilní složka ceny tepla se zvýší, stálá složka naopak klesne. Ve výsledku naroste cena o méně, než činí inflace. „Náklady běžné domácnosti narostou pouze o 26 Kč za měsíc. Zvýšení průměrných cen tepla je způsobeno rostoucími náklady na jeho výrobu a dodávky, zejména pak cenou emisních povolenek, která stoupla za poslední rok čtyřnásobně,“ vysvětlil mluvčí tepláren Miroslav Štochl.

Zvedat ceny se chystají také dodavatelé elektřiny a plynu, například E.ON, ČEZ, Bohemia Energy a MND. Některé produkty zdraží až o deset procent.

Elektřina od Pražské energetiky podraží od ledna o jedno až dvě procenta za regulovanou část elektřiny. Není vyloučeno, že ke zvedání cen přistoupí firma v průběhu roku. „Budeme sledovat vývoj ceny v příštím roce na burze a uvidíme. Každopádně minimálně pro první tři až čtyři měsíce se nic nemění,“ oznámil mluvčí PRE Petr Holubec.

Změnu ceníku elektřiny připravila i Pražská plynárenská. „Dojde k zvýšení ceny elektřiny poměrně malé části zákazníků na některých starších tarifech,“ uvedl mluvčí plynáren Miroslav Vránek. Doplnil, že ohledně zdražení plynu žádné rozhodnutí nepadlo.

Rekordní mzdy
Lidem podraží v příštím roce také nákupy. Ekonomové odhadují, že inflace se bude na začátku roku pohybovat mezi 2,5 a 3 procenty, což se promítne i do cen výrobků. Podle analytika Raiffeisenbank Františka Táborského bude zdražování pohánět rekordní růst mezd a hlavně nárůst cen energií na globálních trzích.

Dražší budou také hypotéky. Česká národní banka letos několikrát zvýšila úroky, což se postupně promítá do úrokových sazeb úvěrů na bydlení. To by mělo podle odborníků ovlivnit také ceny nemovitostí.

„Řada klientů bude muset přehodnotit své požadavky na velikost nemovitosti nebo lokalitu, nebo samotný nákup oddálit, což by se mělo v horizontu několika měsíců začít promítat také na cenách nemovitostí. Spíše než jejich zlevnění se ale dá očekávat jen zpomalení růstu cen,“ domnívá se Ladislav Jandáček z realitní společnosti Qara.

Zdroj: prazsky.denik.cz

Napsat komentář