post-title Parkovací zóny v Praze se šíří. Poprvé dosáhnou až k Pražskému okruhu

Parkovací zóny v Praze se šíří. Poprvé dosáhnou až k Pražskému okruhu

Parkovací zóny v Praze se šíří. Poprvé dosáhnou až k Pražskému okruhu

Parkovací zóny v Praze se šíří. Poprvé dosáhnou až k Pražskému okruhu

Vyhrazená stání pro místní obyvatele vznikla podél Evropské až k okruhu, v okolí vojenské nemocnice a také v Košířích. Za dva týdny bude zpoplatněno parkování v další části Prahy 4 a od ledna v Praze 9.

Modré zóny, které před lety vznikly proto, aby odradily řidiče od parkování v historickém centru, poprvé dosáhnou až k Pražskému okruhu. V pondělí totiž začne zpoplatněný systém parkování platit na Dědině, v Dolní Liboci, na Bateriích, v části Hanspaulky a také ve zbývající části Smíchova, Košíř a části Radlic.

„Na pondělní spuštění zón je vše připraveno,“ oznámila Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací. Tato městská firma má na starosti instalaci značení parkovacích automatů. Její pracovníci během víkendu sundají polep ze značek, které byly díky němu dosud neplatné. „Je možné, že někde není dokončeno vodorovné značení, například kvůli klimatickým komplikacím. Ale vždy platí svislé, které je všude hotové,“ doplnila Lišková.

Odsouvání problému
Už za dva týdny se systém rozšíří ještě na území Prahy 4. Za parkování se bude od 2. prosince platit ve zbytku Podolí a na území Braníku, Krče a Michle po Jižní spojku.

Barevný systém rozlišující různé druhy parkovacích míst se za posledních 12 let změnil, ale základní koncept zůstává stejný. Lidé s trvalým bydlištěm v dané městské části zaplatí roční poplatek a mohou parkovat neomezeně, ostatní platí každou hodinu extra.

Problém je však v tom, že jakmile se zavede v určité oblasti zóna, motoristé automaticky začnou parkovat svá auta co nejblíže za její hranicí. Problém se tedy neustále odsouvá dál a připojují se další městské části, v nichž se situace stane neúnosnou. Nejnověji to bude Praha 9 a 10.

Nedořešené návštěvy
Devítka už zná datum premiéry, zóny budou v Libni a části Vysočan zavedeny 6. ledna příštího roku. Parkovací kartu si mohou tamní obyvatelé vyřídit od této středy, kdy byl systém po technických problémech zprovozněn.

„Systém bude po zkušební dobu třech měsíců platit 7 dní v týdnu a 24 hodin denně. Následně bude probíhat vyhodnocení dat ze snímacích vozů a systém bude přenastaven do finálního modu,“ sdělil radní Prahy 9 pro dopravu Tomáš Holeček. Od placeného parkování si slibuje i snížení dopravy. „Pokud je příslušná městská část v systému zóny placeného stání, některá vozidla tam již ani nejedou,“ uvedl.

Zdroj: prazsky.denik.cz

Napsat komentář